A cukorbetegség jelei akkor kezdik megmutatni magukat, amint a vércukorszint jelentősen emelkedni kezd. A diabétesz egy olyan metabolikus betegség, amely magas vércukorszintet okoz. Az inzulin nevű hormon szállítja a cukrot a vérből a sejtekbe, hogy ott tárolja vagy ha szükséges, felhasználja energiának. Cukorbetegségben szenvedőknél a szervezet nem tudja rendesen felhasználni az előállított inzulint, vagy nem termel belőle elegendő mennyiséget.
Amennyiben nem kezelik cukorbetegséget, az a magas vércukorszint miatt károsíthatja az idegeket, a szemeket, a veséket és más szerveket. A diabéteszesek felénél még nem jelentkeztek a cukorbetegség jelei, ezért nem is tudnak róla.
A cukorbetegség jelei
Amint a vércukorszint jelentősebben megemelkedik, jelentkezhetnek a cukorbetegség jelei.
Az általános ismertetőjelei a következők
- Erős szomjúság.
- Fokozott éhség.
- Fogyás.
- Gyakori vizelés.
- Ok nélküli erős fáradtság érzés.
- Homályos látás.
- Nem gyógyuló sebek.
- Nők esetében jelentkezhet olyan tünetekkel, mint a húgyúti fertőzések, a száraz, viszkető bőr.
- Férfiaknál a szexuális vágy csökkenése-, merevedési zavar, és gyenge izomerő fordulhat elő.
Az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség jelei
- Erőteljes éhség érzet.
- Megnövekedett szomjúság.
- Nem megtervezett fogyás.
- Gyakorta jelentkező vizelési inger.
- Látás elhomályosulása.
- Folyamatos fáradtság érzet.
- Hangulatváltozások és dührohamok előfordulása.
- Ismétlődő fertőzések is előfordulhatnak, mivel a megnövekedett glükózszint a test gyógyulását megnehezíti.
Cukorbetegség típusai
Az 1. típusa a cukorbetegségnek egy autoimmun betegség. A szervezet saját immunrendszere megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy sejtjeit, ahol az inzulin készül. A mai napig nem világosa kutatóknak pontosan, hogy mi okozza ezt a támadást. A cukorbetegséggel együttélők között körülbelül 10 százalék ennek a típusnak az előfordulási aránya.
A 2. típusú cukorbetegség abban az esetben fordul elő, amikor a test rezisztenssé válik az inzulin ellen (inzulinrezisztencia), és a cukor nagy mennyiségben halmozódik fel a vérében.
A prediabétesz akkor fordul elő, ha a vércukorszintje magasabb a normálnál, de ez nem biztos hogy elég az orvosnak a cukorbetegség diagnosztizálásához. Ebben a szakaszban még visszafordítható a kialakulás, a táplálkozási szokások megváltoztatásával, illetve a rendszeres testmozgás beépítésével az életmódba. Amennyiben elhanyagolják a prediabéteszt, akkor ebből kialakulhat a cukorbetegség 2-es típusa.
A terhességi cukorbetegség a megemelkedett vércukorszint a terhesség alatt. A placenta inzulin blokkoló hormonokat termel, ami miatt kialakulhat ez az állapot.
A diabetes insipidus nevű ritka betegség nem kapcsolódik a diabetes mellitushoz, bár hasonló a neve. Ez egy másik állapot, amikor a veséi túl sok folyadékot távolítanak el a testéből, így a szervezet vízmegőrző képesség rendellenességének nevezzük.
A cukorbetegség jelei, minden típusnál egyediek lehetnek, csakúgy mint a kezelési módjuk is.
A cukorbetegség okai
Külön kell megemlíteni az okoknál a betegség eltérő típusait, mert mindegyik más és más miatt alakulhat ki.
1-es típusú cukorbetegség okai
Pontosan még az orvosok sem tudják, hogy mi a kiváltó oka az egyes fajta cukorbetegségnek. Nem tudni miért, de az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy sejtjeit, melyek inzulint termelnek. Akár az örökölt gének szerepet játszhatnak ebben a betegségben. Azt sem tartják kizártnak az orvosok és a kutatók, hogy egy vírus indítja el az immunrendszer megtámadását.
2-es típusú cukorbetegség okai
Ez a típus okozója lehet a genetika és az életmódbeli tényezők. A túlsúlyosoknál és az elhízottaknál nagyobb a kockázat. Az túlsúly, különösen a hasi tájékon, ellenállóbbá teszi a sejteket, így az inzulin nem tudja rendesen kifejteni a hatását. Ez az állapot a családokban érvényesül leginkább. A családtagok olyan géneken osztoznak, amelyek nagyobb valószínűséggel kapnak 2. típusú cukorbetegséget, főleg ha túlsúlyosak.
A terhességi diabétesz a hormonális változások eredménye. A placenta által termelt hormonok miatt a terhes nő sejtjei nem annyira érzékenyek az inzulin hatásaira. Ez okozhatja a magas vércukorszintet a terhesség alatt. A túlsúlyos nők, ha teherbe esnek, vagy akik indokolatlanul sokat híznak terhességük alatt, nagyobb eséllyel kapnak terhességi cukorbetegséget.
A terhesség alatti cukorbetegségben szenvedő legtöbb nőnél nem jelentkeznek a cukorbetegség jelei. Az állapotra gyakran egy rutin vércukorszint teszt során derül fény, amelyet általában a terhesség 24. és 28. hete között végeznek. Ritkább esetekben az érintett nők fokozott szomjúságot tapasztalnak.
A diabétesz kockázati tényezői
Nagyobb a valószínűség a betegség kialakulására, ha a családban már valakinél jelentkezett ez a probléma. Ilyen esetben érdemes gyakrabban ellenőrizni a vércukor szintet.
Megnő a kockázat a betegség előfordulására, amennyiben valaki túlsúlyos, csekély a fizikai aktivitása, prediabétesz van, terhességi cukorbetegsége volt, magas vérnyomása van, magas a koleszterinszintje, vagy magas a trigliceridszintje.
Cukorbetegség szövődményei
Ha a cukorbetegség jelei már mutatkoznak, az idővel károsítja test szerveit és szöveteit. Minél magasabb a szint, és minél tovább él vele együtt kezeletlenül, annál nagyobb a szövődmények kockázata.
A diabétesszel kapcsolatos szövődmények
- Szívbetegség, szívroham és stroke.
- Látásvesztés.
- Halláskárosodás.
- Neuropátia.
- Bőrbetegségek, például bakteriális és gombás fertőzések.
- Lábkárosodás, például nem gyógyuló fertőzések és sebek.
- Depresszió
- Elmebaj
A cukorbetegség kezelése
Az orvosok különböző gyógyszereket alkalmaznak a cukorbetegség kezelésére. Ezen gyógyszerek egy részét szájon át alkalmazható termék, míg a többi injekció formájában kaphatók.
Az inzulin az egyes típusú diabétesz elsődleges kezelési módja, mely helyettesíti azt a hormont, amelyet a test nem képes előállítani.
Négyféle inzulint használnak a leggyakrabban. Megkülönböztetik őket, hogy milyen gyorsan kezdenek működni, és mennyi ideig tartanak hatásaik:
- A gyors: 15 percen belül kezd működni, és hatása 3-4 órán át mutatkozik.
- A rövid: 30 percen belül kezd hatni, és 6-8 órán át kitart a hatása.
- A közepes: 1-2 órán belül kezd a hatása megjelenni és 12-18 órán át tart.
- A hosszú: az injekció beadása után néhány órával már működik, és 24 órán át vagy akár tovább is hat.
Sok ember esetében a kezelés történhet az egészséges étkezés betartásával és a rendszeres testmozgás alkalmazásával. Amennyiben az életmód megváltoztatása nem mutatkozik elegendőnek a vércukorszint csökkentéséhez, abban az esetben sajnos elkerülhetetlen a gyógyszeres kezelés.