A kesudió kalória tartalma magasnak mondható, mivel tápanyagának nagy részét az egészséges zsírok és a szénhidrátok alkotják, viszont fehérje is jelentős mértékben fellelhető benne.
Az egészséget támogató jótékony hatásai több esetben bizonyítást nyertek, mivel többnyire telítetlen zsírokat tartalmaz. Ezek a zsírok számos különböző betegség ellen jelentenek védelmet, mint például a szívbetegségek.
A diófélék gyakori fogyasztása az egészséges étrend részét kell képezze. A kesudió kalória tartalma jelentős, de a kontrollált adagokban való fogyasztása nem jár súlygyarapodással. A közegészségügyi szervek azt javasolják, hogy a hét legalább három-négy napján, érdemes 30-40 gramm adag olajos magvat fogyasztani. A legegészségesebb megoldás érdekében javasolt a sótlan változatok választása.
100g kesudió kalória és tápanyag összetétele
A kesudió kalória tartalmából is látszik, hogy nagyon tápláló étel, tápanyag-összetétele pedig kiegyensúlyozott. Kiváló egészséges zsír- és rostforrás, mindemellett nagy mennyiségű fehérjét is tartalmaz.
A kesudió ásványi anyag és vitamin tartalma
Felsorolni sem könnyű, hogy a kesudió mennyi kifejezetten fontos vitamin és ásványi anyag forrása. Több összetevője is megközelíti a felnőtt szervezetnek megállapított napi értékeket.
Jelentős mennyiségű rezet tartalmaz, amely az energiatermeléshez, az egészséges agyfejlődéshez és az erős immunrendszerhez nélkülözhetetlen ásványi anyag. Ezenkívül kiváló magnézium- és mangánforrás, melyek a csontok egészségéhez fontos tápanyagok.
- B1-vitamin: 0,423mg 38,5%
- B6-vitamin: 0,417mg 29,8%
- Cink: 5,78mg 57,8%
- Foszfor: 593mg 84,7%
- K-vitamin: 34,1µg 45,5%
- Kálium: 660mg 33,0%
- Magnézium: 292mg 77,9%
- Mangán: 1,655mg 82,8%
- Réz: 2,195mg 219%
- Szelén: 19,9µg 36,2%
- Vas: 6,68mg 47,7%
Kesudió tulajdonságai
A kesudió egy vese alakú mag, amely a trópusi kesudiófáról származik és Brazíliában őshonos, de ma már a világ különböző meleg éghajlatain is termesztik.
Míg a nyers kesudiót széles körben értékesítik, viszont a valóban nyers formában való fogyasztása nem biztonságos, mivel egy urushiol névű, mérgező anyagot tartalmaz. A vele való érintkezés egyes embereknél bőrreakciót válthat ki.
A feldolgozás során a kesudió magját megfőzik, hogy eltávolítsák a mérgező folyadékot, és a kapott terméket nyersként tudják értékesíteni.
Bár a kesudiót általában diónak nevezik, és táplálkozási szempontból hozzájuk hasonlítható, de valójában olajos mag. Tápanyagokban és jótékony növényi vegyületekben gazdag, és sok ételhez könnyen hozzáadható.
Egészségügyi előnyei
A diófélék többségéhez hasonlóan a kesudió is hozzájárulhat a megfelelő egészségi állapot fenntartásához és javításához. A kesudió különösen gazdag telítetlen zsírokban – a zsírok egy olyan kategóriája, amely csökkenti a korai halálozás és a szívbetegség kockázatát.
Jótékony növényi vegyületeket tartalmaz
Az olajos magvakat és a dióféléket antioxidáns erőműveknek tekintik, mely alól a kesudió sem kivétel. Az antioxidánsok jótékony növényi vegyületek, amelyek megőrzik a szervezet egészségét azáltal, hogy semlegesítik a károsodást okozó molekulákat, az úgynevezett szabad gyököket. Így segít csökkenteni a gyulladásokat, és növeli a szervezet képességét, hogy betegségektől mentes tudjon maradni.
Segíthet a fogyásban
A dió kalóriákban és zsírokban gazdag. Ezért a fogyni vágyóknak hagyományosan azt tanácsolják, hogy korlátozzák a dió mennyiségét az étrendjükben. A kutatások azonban kezdik összefüggésbe hozni a dióban gazdag étrendet a hatékonyabb fogyással és az összességében alacsonyabb testsúllyal.
Ennek az az oka, hogy a kesudió kevesebb kalóriát juttat be a szervezetbe, mint gondolták. A kalóriatáblázatok szerint a kesudió kalória értéke 553, 100 grammonként. A legújabb kutatások azonban arra mutattak rá, hogy az emberi szervezet ezeknek a kalóriáknak csak körülbelül a 84%-át képes megemészteni és felvenni. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a kesudióban lévő zsír egy része a rostos falán belül marad, és nem szívódik fel az emésztés során. A szervezet képességét a teljes megemésztésre, a dió pörkölése vagy őrlése növelheti, ezáltal emelve a felszívódó kalóriák számát.
Ezeken kívül a kesudió fehérjében és rostban is gazdag, melyekről köztudott, hogy elősegítik a teltségérzetet és csökkentik az éhségérzetet. Ezek közül mindkettő elősegítheti a testsúly vesztést.
Javíthatja a szív egészségét
A diófélékben és olajos magvakban gazdag étrendet, összefüggésbe hozták a betegségek, mint például a szívbetegségek és szélütés alacsonyabb kockázatával.
Néhány tanulmány a kesudió szív-egészségügyi előnyeire próbált összpontosítani. Sikerült kimutatni, hogy azoknál a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél, akik napi kalóriájuk 10%-át kesudióból fogyasztották, lényegesen alacsonyabb volt az LDL (rossz) koleszterin és a HDL (jó) koleszterin aránya, mint azoknál a személyeknél, akik nem fogyasztottak kesudiót. Az alacsony LDL-HDL arányt általában a jó szív egészség jelzőjének tekintik.
Könnyen hozzáadható az étrendhez
A kesudiót nagyon könnyű hozzáadni az étrendhez. Fogyaszthatók nyersen vagy pörkölve, és könnyen hordozható harapnivalókká válhatnak. Az őrölt vagy egész formában lévő kesudió különféle ételekbe is beépíthető, a rántott tofutól és a sült krumplitól kezdve, egészen a levesekig.
A kesudióvaj egy másik módja az étrendhez adáshoz. Pirítósra kenhetjük, vagy joghurtba és zabpehelybe keverhetjük. A kesudióvaj zabbal és szárított gyümölccsel együtt is feldolgozható, így házi, sütésmentes energiagolyók készülhetnek belőle.
A kesudiót beáztathatjuk és almaecettel vagy citromlével is összeturmixolhatjuk, így saját magunk készíthetjük el a tejmentes tejfölt vagy sajtkrémet. Ezekkel ízesíthetjük az ételeket, vagy elkészíthetjük kedvenc desszertünk tejmentes változatát.
Lehetséges hátrányok
A kesudió általában biztonságos kiegészítője a legtöbb ember étrendjének. Azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a pörkölt vagy sózott kesudió nagy mennyiségű hozzáadott olajat vagy sót tartalmazhat. Ezért a legegészségesebb, ha sótlan, szárazon pörkölt fajtákat választunk.
A kesudió fitátokat tartalmaz amelyek megnehezítik a szervezetnek, hogy felszívja a vitaminokat és ásványi anyagokat. Ha a dióféléket egy éjszakán át áztatja, mielőtt az ételekhez adná, csökkenti fitáttartalmát és javíthatja emészthetőségét.
Végül a kesudiót a diófélék közé sorolják. Ezért a diófélékre, például mandulára, pisztáciára, vagy mogyoróra allergiás embereknél nagyobb a kockázata annak, hogy a kesudióra is allergiásak lesznek.