Az epekő diéta esetében érdemes betartani néhány általános ajánlást, mivel igen sok élelmiszer típus fogyasztása súlyosbíthatja a betegség kellemetlen tüneteit.
Általános epekő diéta
Epekő diéta esetében kerülendő ételek
- Alkohol és szeszes italok, beleértve a bort és a sört is.
- Zsírok, például vaj, tejszín, margarin stb.
- Mártások tejszínnel, erősen megfőtt szószok, bőséges mennyiségű olajjal (pl. Bolognese szósz).
- Majonéz, ketchup, mustár, bbq és más nehéz szószok.
- Magas telített zsírtartalmú ételek, mint például a kolbászok, a mortadella, a szalámi és a tepertő, stb.
- Zsíros halak (pl. Angolna, hering, lazac, capitone stb.), Puhatestűek és rákfélék (pl. Polip, tintahal, tintahal, kagyló és garnélarák, stb.).
- Zsíros, füstölt, pácolt és sózott húsok. Vadak és belsőségek.
- Fűszeres és erjesztett sajtok.
- Teljes tej.
- Tipikus gyorséttermi ételek (hasábburgonya, hamburger, chips, shake, stb.)
- Édességek, például sütemények, sütemények, fagylaltok, pudingok
Ezeknek az epekő diéta esetében nem ajánlott ételeknek a nagy része, magas koncentrációban tartalmaz transz-zsírokat, amelyek túlzott mértékű fogyasztás esetén károsak az egészségre. Ezek a (transz) zsírok számos iparilag előállított termékben, kézműves munkákban és kész ételekben is jelen lehetnek, ezért tanácsos mindig elolvasni a tápérték jelöléseket és kerülni azokat az ételeket, amelyek az összetevők között szerepelnek a hidrogénezett növényi zsírok.
Epekő diéta esetében ajánlott ételek
- Teljes kiőrlésű kenyér és tészta, barnarizs, árpa, tönköly, burgonya (összetett szénhidrátok), reggeli müzlik és száraz keksz. Részesítse előnybe a teljes ételek fogyasztását, mert a rostok segítenek csökkenteni a koleszterin felszívódását.
- Érett gyümölcs és szezonális zöldségek (paprika, paradicsom), gyakran változtatva a színeket, hogy elősegítsék a vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok megfelelő ellátását. Fogyasszon naponta legalább két adag gyümölcsöt és három zöldséget.
- Sovány húsok (vörös és fehér egyaránt). A baromfit bőr nélkül kell enni, mivel ez az a rész, amely a legtöbb zsírt tartalmazza.
- Sovány felvágottak, például sonka, szeletelt pulyka-, vagy csirkemell, melyek hetente egyszer vagy kétszer fogyaszthatóak.
- Friss, sovány hal (szürke tőkehal, nyelvhal, tengeri sügér, stb.).
- Részben fölözött vagy fölözött tej és joghurt.
- Friss sovány sajtok (pl. Túró, ricotta, caciottina, crescenza stb.) Vagy érleltek, de alacsonyabb zsírmennyiséggel, amely a feldolgozás során részben tizedelt, és ezért kevesebb lipidet tartalmaz.
- Igyon legalább 3 liter vizet egyenletesen elosztva a nap folyamán, mivel az epekő diéta mellett fontos a megfelelő hidratáltság fenntartása is.
Az epekő tünetei
Fájdalom formájában az epekő tünetei a has jobb felső részében okoz általában fájdalmat. Időről időre epehólyag fájdalmai lehetnek, amikor magas zsírtartalmú ételeket fogyaszt, például sült ételeket. A fájdalom általában nem tart tovább néhány óránál. Tapasztalhat még hányingert, hányást, sötét vizeletet, böfögést és hasmenést.
Az epekő okai
Vizsgálatok szerint az epekő 80 százaléka koleszterinből áll, a további 20 százaléka kalcium-sókból és bilirubinból alakul ki. Az epekő okai a következők lehetnek:
A koleszterinszint magas az epében
Ha sok koleszterin van az epében, sárga koleszterin kövek keletkezhetnek. Ezek a kemény kövek akkor alakulhatnak ki, ha a máj több koleszterint termel, mint amennyit az epe fel tud oldani.
Túl sok bilirubin van az epében
A bilirubin egy vegyi anyag, amely akkor termelődik, amikor a máj elpusztítja a régi vörösvérsejteket. Bizonyos egészségügyi problémák, például májkárosodás és bizonyos vérbetegségek esetén, a máj több bilirubint termel mint kellene. A pigment epekövek akkor képződnek, amikor az epehólyag nem tudja lebontani a felesleges bilirubint. Ezek a kemény kövek gyakran sötétbarnák vagy fekete színűek.
Koncentrált epe
Az epehólyagnak ki kell ürítenie az epét, hogy megfelelően tudjon működni. Amennyiben nem sikerül kiüríteni epetartalmát, az epe túlságosan koncentrálttá válik, ami kövek képződését okozza.
Tünetmentes epekövek
Az epekövek maguk nem okoznak fájdalmat. Az epekő tünetei inkább akkor jelentkeznek a fájdalom formájában, amikor az epekövek blokkolják az epe áramlását az epehólyagból.
Tanulmányok szerint az emberek 80 százaléka „csendes epekővel” rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy nem tapasztalnak fájdalmat, vagy nincsenek tüneteik. Ezekben az esetekben az orvos véletlenül fedezheti fel az epekő meglétét egy hasi ultrahang során.
Komplikációk és hosszú távú kockázat
Akut kolecisztitisz
Amennyiben az epekő elzárja a csatornát, ahol az epe kiáramlik az epehólyagból, gyulladást és fertőzést okozhat az epehólyagban. Ez akut kolecisztitiszként ismert. Az epekőből származó akut kolecisztitis kialakulásának kockázata 1-3 százalék.
Az akut kolecisztitisz tünetei:
- intenzív fájdalom a felső gyomorban vagy a hát jobb/középső részén
- láz
- hidegrázás
- étvágycsökkenés
- hányinger és hányás
Azonnal forduljon orvoshoz, hogyha ezek a tünetek 1-2 óránál tovább tartanak, vagy ha lázas.
A kezeletlen epekő szövődményei
- sárgaság, sárgás árnyalat a bőrén vagy a szemén
- epehólyag-gyulladás, epehólyag-fertőzés
- cholangitis, epevezeték fertőzés
- vérmérgezés, vérfertőzés
- hasnyálmirigy-gyulladás
- epehólyagrák
Epekő diagnosztizálása
Háziorvosa fizikai vizsgálatot végez, amely magában foglalja a szem és a bőr látható színváltozását. A sárgás árnyalat a sárgaság jele lehet, ami a szervezetben lévő túl sok bilirubin következménye.
Ultrahang
Az ultrahang képeket készít a belső szerveiről. Az ultrahangal nagy bizonyossággal megállapítható, hogy epeköve van. Megmutathatja az akut kolecisztitiszhez kapcsolódó rendellenességeket is.
Hasi CT-vizsgálat
Ez a képalkotó teszt képeket készít a májáról és a hasi régióról.
Vérvizsgálatok
Orvosa vérvizsgálatokat kérhet, amelyek mérik a vérben lévő bilirubin mennyiségét. A tesztek segítenek meghatározni a máj működését is.
Epekő kezelése
Legtöbbször csak akkor lesz szüksége epekövek kezelésére, ha azok fájdalmat okoznak. Amennyiben fájdalma van, orvosa valószínűleg epekő műtétet javasol. Ritka esetekben gyógyszeres kezelés is alkalmazható. Olyan esetekben, amikor nagy a kockázata a műtéti szövődményeknek, a bőrön keresztül vízelvezető csövet helyezhetnek az epehólyagba. A műtét elhalasztható, amíg a kockázata nem csökken az egyéb egészségügyi problémák kezelésével.
Kezelések és házi gyógymódok az epekő tünetei ellen
Amennyiben epeköve van, de az epekő tünetei nem jelentkeztek, még nem késő bizonyos életmódbeli változtatásokat eszközölni. A házi gyógymódok, melyek megoldást nyújthatnak:
- Tartsa fent az egészséges testsúlyt
- Kerülje a gyors fogyást
- Fogyasszon gyulladáscsökkentő ételeket
- Rendszeresen sportoljon
Műtéti beavatkozás, ha már az epekő diéta nem segít
Vannak esetek, amikor el kell végezni egy laparoszkópos epehólyag eltávolítást. Ez egy általános műtét. A sebész általában 3 vagy 4 metszést végez a hasában. Ezután egy kicsi, megvilágított eszközt helyeznek az egyik bemetszésbe, és óvatosan eltávolítják az epehólyagot. Általában az eljárást követő napon hazamehet, hogyha nincsenek szövődményei.
Az epehólyag eltávolítása után laza vagy vizes széklet jelentkezhet. Az epehólyag eltávolítása magában foglalja az epe átirányítását a májból a vékonybélbe. Az epe már nem megy át az epehólyagon, és kevésbé koncentrálódik. Az eredmény hashajtó hatás, amely hasmenést okozhat. Ennek kezelésére fogyasszon alacsony zsírtartalmú ételeket, hogy kevesebb epét szabadítson fel a szervezete.
Nem sebészeti kezelések
Az epekő műtét manapság nagy előnyt élvez a gyógyszeres kezeléssel szemben, mivel a laparoszkópos és robotikus technikák a műtétet kevésbé teszik kockázatossá, mint korábban.
Amennyiben az epekő műtét nem jöhet szóba, akkor szedhet gyógyszereket a koleszterin okozta epekövek feloldására. Ezt a gyógyszert naponta 2-4 alkalommal kell bevennie. A gyógyszeres kezelés több évig is eltarthat az epekövek kiküszöbölésére, és újra kialakulhatnak, hogyha abbahagyja a kezelést.