A reflux betegség (GERD), egy hosszú távú állapot, melyből sokan soha nem gyógyúlnak ki. A savas reflux akkor fordul elő, amikor a gyomor tartalma felfelé halad a nyelőcsőbe. Savas regurgitációnak vagy gastroesophagealis refluxnak is nevezik, ami tüneteket és szövődményeket okozhat. Ha heti kétszer többször mutatkoznak a savas reflux tünetei, amikor a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, akkor ezt az állapotot reflux betegségnek nevezzük. Kutatások szerint Magyarországon a lakosság 20%-át érinti a betegség.
A nyugati világban a népesség 20%-30% -át érinti a savas reflux. A GERD klasszikus tüneteit először 1925-ben írták le, amikor Friedenwald és Feldman kommentálta a gyomorégés és annak lehetséges kapcsolatát a hiatalis sérvével. 1934-ben Asher Winkelstein gasztroenterológus írta le a refluxot, és a tüneteket a gyomorsav túltengésének tulajdonította.
Reflux tünetei
A reflux tünetei kellemetlen égő érzést okozhatnak a mellkasban, amely a nyak felé sugározhat, vagy bordaközi fájdalom formájában jelentkezhet. Ilyenkor a sav maró hatást fejt ki a nyelőcső alsó részére.
További tünetei a savanyú vagy keserű íz érzése, mely a száj hátsó részén alakulhat ki. Ez azt is okozhatja, hogy az étel vagy folyadék visszaszívárog a gyomor felől.
Bizonyos esetekben a GERD nyelési nehézségeket okozhat a nyelőcsőgyulladás és a nyelőcső szűkület miatt. Ez néha légzési problémákhoz vezethet, például krónikus köhögéshez vagy asztmához.
A gyomorból visszaszívárgó sav-, vagy savgőz miatt a fogak rohamos romlása is bekövetkezhet.
A reflux oka
Az alsó nyelőcső egy kör alakú izomcsík a nyelőcső végén. Amennyiben megfelelően működik, akkor ellazul és nyeléskor kinyílik. Ezután megfeszül és utána ismét bezáródik. A savas reflux oka, hogy a gyomor záróizom nem szorul meg, vagy záródik megfelelően. Ez lehetővé teszi, hogy a gyomorsav és más tartalmak felkerüljenek a nyelőcsőbe.
A reflux diagnosztizálása
Használhatják a következő eljárások egyikét vagy akár többfélét is a reflux diagnosztizálása végett, vagy a szövődmények ellenőrzéséhez:
Bárium oldat: bárium oldat ivása után a felső emésztőrendszer vizsgálatára röntgen képalkotást használnak.
Gyomortükrözés: egy rugalmas csőben egy kicsi kamera van elhelyezve, melyet szájon át levezetnek a nyelőcsőbe, hogy megvizsgálják azt és a gyomrot. Szükség esetén szövetmintát (biopsziát) vesznek.
Nyelőcső pH-monitorozása: vékony katétert helyeznek a vizsgálat során a nyelőcsőbe úgy, hogy a mérőcsatornák a gyomor-nyelőcső fölött néhány cm-el mérjék a pH értéket. A vizsgálat képes megállapítani, hogy
- mi áramlik a nyelőcsőben és az áramlás irányát
- az áramló tartalom Ph értéke savas e
- a gyomorsav meddig jut fel a nyelőcsőben
- a feljutott folyadék tartalmaz e epét
Reflux kialakulásának okai
A reflux kialakulásának okai között szerepel az elhízás, a terhesség, a dohányzás, a rekeszizom sérv és bizonyos gyógyszerek szedése. Az érintett gyógyszerek lehetnek antihisztaminok, kalciumcsatorna-blokkolók, antidepresszánsok és altatók. A GERD az alsó nyelőcső-záróizom rosszul záródása miatt következik be. Akiknek nem javul az állapotuk a gyógyszeres kezelés vagy az életmód változtatás hatására, ott sor kerülhet a gasztroszkópiára (gyomortükrözés), nyelőcső pH-monitorozása vagy nyelőcső-manometriára.
Reflux kezelése
A kezelési lehetőségek magukban foglalják az életmód megváltoztatását, gyógyszerek szedését és néha műtét azok számára, akik nem javulnak az első két intézkedéssel. Az életmód változásai közé tartozik az, hogy étkezés után három órán keresztül nem fekszik le, alváshoz a párnát magasra emeli, a fogyás, a tüneteket eredményező ételeket elkerüli és abbahagyja a dohányzást. A gyógyszeres reflux kezelése magában foglalja savlekötők, H2-receptor-blokkolók, protonpumpa-gátlók és a prokinetikumok.
Műtéti kezelése
A legtöbb esetben az életmód megváltoztatása és a gyógyszerek elegendőek a tünetek enyhítésére. De néha a műtéti kezelése elengedhetetlen. Az orvos akkor javasolhatja a műtétet, ha az életmód megváltozása és a gyógyszerek önmagukban nem szüntetik meg a tüneteket. Javasolhatják a műtétet akkor is, hogyha a betegség szövődményei már kialakultak.
Lehetséges komplikációk
A legtöbb embernél nem okoz komoly komplikációkat, de ritkán súlyos vagy akár életveszélyes egészségügyi problémákhoz is vezethetnek. A lehetséges komplikációk a következők:
A reflux tünetei okozta szővődmények
- Nyelőcsőgyulladás
- Nyelőcső-szűkület: étkezésnél bizonyos ételek nehezebben csúsznak le vagy megakadnak és öklendezés következik be, míg le nem megy a falat.
- Barrett nyelőcső: ha a nyelőcsőben normálisan előforduló el nem szarusodó laphámsejtekből álló nyálkahártyaréteget hengerhámsejt réteg helyettesíti, akkor Barrett nyelőcsőről beszélünk. Ez a metaplasiás réteg a gyomor-nyelőcső átmenettől felfelé változó távolságra terjed és összefüggésben áll a gyomornyálkahártyával.
- Nyelőcső-rák: a Barrett-nyelőcsőben szenvedő emberek kis részét érinti.
- Asztma: krónikus köhögés vagy más légzési problémák, amelyek akkor fordulhatnak elő, ha gyomorsavat lélegzik a tüdőbe.
- Fogzománc-erózió: ínybetegség vagy egyéb fogászati problémák
A szövődmények esélyének csökkentése érdekében fontos, hogy lépéseket tegyünk a GERD tüneteinek megelőzésére és kezelésére.
Reflux ellen diéta
Néhány embernél bizonyos típusú ételek és italok fogyasztása esetén jelentkezhetnek a reflux tünetei. Az általános ételekkel összefüggő kiváltó okok a következők:
- magas zsírtartalmú ételek
- fűszeres ételek
- csokoládé
- citrusfélék
- ananász
- paradicsom
- hagyma
- fokhagyma
- menta
- alkohol
- kávé
- tea
- szóda
A kiváltó ételek listája nem szentírás, egyénenként változhat. Mindenkinek saját magának kell kitapasztalnia a fogyasztott ételekkel járó reakciót és, hogy mit tud beépíteni a reflux diétába.
Házi gyógymódok a reflux tünetei ellen
A reflux kezelése történhet számos életmód változás beiktatásával, és néhány otthoni praktika segítségével:
- dohányzásról való leszokás
- ha túlsúlyos, akkor próbáljon meg lefogyni
- a napi teljes étkezés elosztása 5-6 kisebb adagra, a gyomor megterhelése ellen
- rágógumi rágása étkezés után 15 percig
- étkezés után 2-3 órán belül nem szabad lefeküdni
- kerülni kell azokat az ételeket és italokat, amelyek a reflux tünetei kiválásáért felelősek
- kerülni kell a szűk ruházat viselését, melyek növelik a gyomor nyomását
- a házi gyógymódok alkalmazása esetén a gyógynövények fogyasztása jó megoldás lehet, amik szintén enyhítést nyújthatnak
A reflux kezelése gyógynövényekkel
- kamilla
- édesgyökér
- fehérmályva gyökér
- fehér akác
További kutatásra van szükség, mivel egyesek szerint a gyógynövényekkel vagy teák fogyasztásával enyhíthetőek a tünetek, és ezáltal alkalmasak a reflux kezelése gyanánt. Bár azt el kell mondani, hogy önmagában a gyógynövények nem fogják megszüntetni komolyabb savas tüneteket. Ellenben segítséget nyújthatnak a gyógyszer mellett, amennyiben a gyógyszer nem oldja meg teljesen a problémát.
De bizonyos esetekben a gyógynövények mellékhatásokat okozhatnak, vagy megzavarhatnak bizonyos gyógyszereket. Nézze meg a Reflux kezelésére szolgáló gyógynövények használatának lehetséges előnyeit és kockázatait.
Szorongás és a reflux
Egy 2015-ben készült kutatás alapján megállapították, hogy a szorongás a reflux tünetét súlyosbíthatja. Ha gyanítja, hogy a szorongás súlyosbítja a tüneteket, érdemes megbeszélnie orvosával az enyhítésére szolgáló lehetőségekről és pszichológus szakember segítségét igénybe venni.
A szorongás csökkentése érdekében
- Gyakoroljon relaxációs technikákat, például meditációt vagy mély légzési gyakorlatokat.
- Módosítsa alvási szokásait, testmozgási rutinját a szorongás csökkentése érdekében.
Ha orvosa arra gyanakszik, hogy szorongásos problémája van, a diagnosztizálásához és kezeléshez mentális egészségügyi szakemberhez küldheti. A szorongásos rendellenességek kezelése gyógyszeres kezelést, beszélgetési terápiát vagy mindkettő kombinációját foglalhatja magában.