A H2 receptor blokkoló gyógyszerek elsősorban a reflux betegség kezelésében játszanak szerepet. Alacsonyabb dózisuk (10mg) akár vény nélkül is beszerezhető. A reflux kezelése általában három szakaszból áll. Az első két szakasz magában foglalja a gyógyszerek (protonpumpa gátló, H2 receptor blokkolók) szedését, valamint az étrend és az életmód megváltoztatását. A harmadik szakasz a műtét. A műtétet általában csak végső megoldásként alkalmazzák a reflux nagyon súlyos, szövődményekkel járó eseteiben.
A legtöbb ember profitálni tud az első szakaszból származó kezelésekből, ha módosítja, hogyan, mikor és mit eszik. Az étrend és az életmód módosítása azonban önmagában nem biztos, hogy hatékony. Ezekben az esetekben az orvosok olyan gyógyszerek alkalmazását javasolhatják, amelyek lassítják vagy leállítják a gyomor savtermelését.
A felesleges gyomorsav megszüntetése
A gyomorsav feleslegének kezelésére alkalmasak ezek a gyógyszertípusok, mint például a quamatel és a cimetidin. A protonpumpa gátló (PPI) azonban általában hatékonyabb, mint a H2 receptor blokkoló, és megkönnyíthetik a tüneteket a GERD-ben szenvedő emberek többségénél.
A H2 receptor blokkolók leggyakoribb felhasználási területe a gyomor gyulladásának csökkentése, a felesleges gyomorsav megszüntetése, és a peptikus fekélyek kezelése. A fekélyek fájdalmas sebek, amelyek a gyomor, az alsó nyelőcső vagy a duodenum bélésében képződnek, amely a vékonybél első része. Gyakran a gyulladás és a gyomorsav feleslegének következtében alakulnak ki. Az orvosok javasolhatják a H2 receptor blokkoló folyamatos használatát is, hogy megakadályozzák a peptikus fekélyek kiújjúlását. A H2 receptor gátló gyógyszerek alkalmasak olyan kevésbé gyakori állapotok kezelésére is, mint például a Zollinger-Ellison szindróma, amely állapot megnövekedett gyomorsav termelést okoz.
A h2 receptor blokkoló gyógyszerek működése
Ha H2 receptor blokkoló gyógyszert szed, a hatóanyagok a gyomorsejtek felszínén található specifikus receptorokhoz jutnak, amelyek savat bocsát ki. A gyógyszer gátol bizonyos kémiai reakciókat ezekben a sejtekben, így nem képesek annyi savat termelni. A H2 receptor blokkoló gyógyszerek egy 24 órás időtartam alatt 70 százalékkal csökkentik a gyomorsav-szekréciót. A gyomorban lévő sav mennyiségének csökkentésével a sérült szöveteknek időt hagynak gyógyulni.
H2 receptor blokkolók mellékhatásai
Elmondható, hogy a H2 receptor blokkolók mellékhatásai többsége enyhe tüneteket okoznak. Az emberek csupán 1,5 százaléka hagyja abba a H2 receptor blokkoló szedését a mellékhatások miatt. Néhány mellékhatás, amely a H2 receptor blokkoló gyógyszerek szedése alatt fordulhat elő:
- székrekedés
- hasmenés
- alvászavar
- szájszárazság
- száraz bőr
- fejfájás
- fülzúgás
- orrfolyás
- vizelési problémák
Ritka esetekben súlyosabb mellékhatásokat is okozhat:
- hólyagos, égő vagy hámló bőr
- látászavar
- nehéz légzés
- zihálás
- mellkasi szorítás
- szabálytalan szívverés
- hallucinációk
- öngyilkos gondolatok
A lehetséges mellékhatásai ellenére a H2 receptor blokkolók általában nagyon hatékony kezelést jelentenek a gyomorsav feleslegét okozó állapotok esetén. Soha ne hagyja abba a gyógyszer szedését anélkül, hogy először beszélne erről kezelőorvosával.
Reflux esetén életmódbeli gyógymódok
- naponta 5-6 apróbb étkezést iktasson be, 1-2 nagyobb helyett, mivel reflux esetén nem jó, ha magas a hasűri nyomás
- kerülje az alkoholt, a dohányzást, valamint a tüneteket kiváltó ételeket és italokat
- emelje meg az ágyban a párnáját
- kevesebb zsíros ételt fogyasszon
- az utolsó étkezés után ne feküdjön le 2-3 órán belül
- kerülje a snackeket lefekvés előtt