A gyomorfekély kezelése házilag is lehetséges, de nagyon fontos, hogy gyógyszerekkel is párosítsuk a kezelést, mert könnyen rossz vége lehet.
A gyomorfekély egy nyitott seb a gyomor nyálkahártyáján belül. Ezek egyfajta peptikus fekélyek, amik a gyomorsavhoz kapcsolódnak. A gyomorban jelenlévő sav mennyisége és az esetlegesen bekövetkező károsodás miatt gyakran rendkívül fájdalmasak. A gyomorfekély leggyakoribb oka a Helicobacter pylori baktérium.
A fekélyeket a fájdalomcsillapítók, például az aszpirin és más nem szteroid gyulladáscsökkentők, például az ibuprofen vagy a naproxen túlzott használata is okozhatja.
A gyomorfekélyeket antibiotikumokkal, h2 receptor blokkoló-, és protonpumpa gátló gyógyszerekkel kezelik, melyekkel a gyomorsavat próbálják csökkenteni, a maró hatás megszüntetése végett.
A jól bevált kezelési terv mellett kutatások kimutatták, hogy a gyomorfekély kezelése házilag is megoldható, de minden esetben beszéljen kezelőorvosával.
Gyomorfekély kezelése házilag
Nagyon fontos, hogy amennyiben a gyomorfekély kezelése házilag nem hozna megoldást, haladéktalanul keresse fel háziorvosát vagy egy gasztroenterológust, mert komoly komplikációk léphetnek fel.
Flavonoidok
Néhány kutatás arra utal, hogy a flavonoidok, más néven bioflavonoidok, hatékony kiegészítő kezelések lehetnek a gyomorfekély diéta esetén. A flavonoidok olyan vegyületek, amelyek természetesen előfordulnak sok gyümölcsben és zöldségben. A flavonoidokban gazdag ételek és italok a következők:
- szójabab
- hüvelyesek
- vörös szőlő
- kelkáposzta
- brokkoli
- alma
- bogyós gyümölcsök
- teák, különösen a zöld tea
Ezek az ételek szintén segíthetik a gyomrot a H. pylori baktériumok elleni küzdelemben, mivel próbálják megvédeni a gyomor nyálkahártyáját és lehetővé teszik a fekélyek gyógyulását.
Deglycyrrhizated édesgyökér
A deglicirizált édesgyökér, melynek édes ízét kivonják. Egy tanulmány kimutatta, hogy a deglycyrrhizated édesgyökér a H. pylori szaporodásának gátlásával segítheti a fekélyek gyógyulását. A deglicirrizinezett édesgyökér kiegészítőként kapható.
Probiotikumok
A probiotikumok azok az élő baktériumok és élesztőgombák, amelyek egészséges és fontos mikroorganizmusokat biztosítanak az emésztőrendszerben. Számos közönséges ételben vannak jelen, különösen erjesztett ételekben, mint például:
- író
- joghurt
- miso
- kimcsi
- kefir
A probiotikumok szedhetőek táplálék-kiegészítő formában is.
Kísérletek bizonyították, hogy a probiotikumok hasznosak lehetnek a baktériumok kiirtásában a gyomorfekéllyel küszködők számára, ha párosítják antibiotikumos kezelésekkel.
Méz
A méz nagyon sok hasznos tápanyagot tartalmaz, beleértve a polifenolokat és az antioxidánsokat, továbbá antibakteriális hatású, és kimutatták, hogy gátolja a H. pylori szaporodását.
Akik nem küzdenek cukorbetegséggel, fogyaszthatják a mézet, mint édesítőszert, azzal a bónusszal, hogy még a gyomorfekélyt is gyógyítja.
Fokhagyma
Laboratóriumi, állat- és emberkísérletekben kimutatták, hogy a fokhagyma gátolja a H. pylori növekedését. Ha nem szereti a fokhagyma ízét, akkor táplálék-kiegészítő formájában is beszedhető.
A fokhagyma vérhígítóként működik, ezért szedése előtt kérdezze meg kezelőorvosát, ha más vényköteles vérhígítót vagy aszpirint használ.
Áfonya
Az áfonyát a húgyúti fertőzések csökkentésére használják, mivel megakadályozza a baktériumok megtelepedését a hólyag falán. Az áfonya és az áfonya kivonat szintén segíthet a H.pylorival folytatott harcban.
Ihat áfonyalevet, fogyaszthat áfonyát vagy szedhet áfonya-kiegészítőket. A túl sok áfonya bármilyen formában a magas cukortartalma miatt kellemetlen érzést okozhat a gyomorban és a bélben, ezért kezdje kis mennyiségekkel, és fokozatosan növelje az adagot.
Számos kereskedelmi áfonyalevet erősen édesítenek cukorral vagy magas fruktóztartalmú kukoricasziruppal, amely üres kalóriákat jelent. Kerülje el ezeket a gyümölcsleveket oly módon, hogy csak más gyümölcslevekkel édesített gyümölcsleveket vásárol.
Gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonák
A gyümölcsökre, zöldségekre és teljes kiőrlésű gabonákra összpontosító étrend nemcsak általános egészségi állapotának kedvez, hanem segítheti a szervezetet a gyomorfekélyből való felgyógyulásban.
Az antioxidánst tartalmazó ételek védenek a fekélyektől és elősegíthetik a fekélyek gyógyulását. A polifenolban gazdag ételek és ízesítők a következők:
- szárított rozmaring
- lenmag
- mexikói oregánó
- étcsokoládé
- áfonya, málna, eper, bodza és szeder
- fekete olajbogyó