Az aranyér egy olyan egészségügyi állapot, amely a végbélnyílás környékén található vénák megduzzadását jelenti. Ezen vénák kitágulnak és begyulladhatnak, ami fájdalmat, viszketést, továbbá vérzést okozhat. Az aranyér lehet belső vagy külső, attól függően, hogy a végbél belső részén vagy a végbélnyílás külső részén helyezkedik el. A betegség igen gyakori, így az emberek életük során bármikor találkozhatnak vele. Ezért gyakran merül fel a kérdés: mi húzza vissza az aranyeret?
Az aranyér okai
Az aranyér kialakulásának több oka lehet, de a leggyakoribbak közé tartozik a székrekedés, a terhesség, az elhízás, az ülő életmód, valamint a hosszan tartó állás vagy ülés. A székrekedés során az erőlködés növeli a végbél vénáira nehezedő nyomást, ami az aranyér kialakulásához vezethet. Terhesség alatt a növekvő méh nyomást gyakorol a medencei vénákra, ami szintén előidézheti az aranyeret. Az elhízás és az inaktivitás növeli a vénás nyomást, míg a hosszan tartó ülés vagy állás hasonló módon járul hozzá a probléma kialakulásához.
Tünetek és diagnózis
Az aranyér leggyakoribb tünetei közé tartozik a végbél fájdalma, viszketése és vérzése. A betegek gyakran tapasztalnak fájdalmat a székletürítés során, és vért láthatnak a wcpapíron vagy a székletben. A külső aranyér esetén duzzanat és érzékenység jelentkezhet a végbélnyílás körül. A diagnózis felállításához az orvos általában fizikális vizsgálatot végez, és szükség esetén rektális vizsgálatot is elrendelhet, hogy kizárja más, hasonló tüneteket okozó betegségeket.
Mi húzza vissza az aranyeret, avagy hogyan érdemes kezelni
Az aranyér kezelése többféle módon történhet, attól függően, hogy milyen súlyos a probléma. A konzervatív kezelési módszerek közé tartoznak a diétás változtatások, a székletlágyítók használata, valamint a helyi kezelések (krémek és kúpok). Az étrend rostban gazdag ételekkel történő kiegészítése segíthet a székrekedés megelőzésében, így a széklet lágyításában, ami csökkentheti az aranyér kialakulásának kockázatát.
Életmódbeli változtatások
Az életmódbeli változtatások szintén fontos szerepet játszanak az aranyér megelőzésében és visszahúzódásában. A rendszeres testmozgás segít javítani a keringést, illetve csökkenteni a vénás nyomást. Az ülőmunka során fontos, hogy rendszeresen tartsunk szüneteket, mozogjunk, hogy elkerüljük a hosszú ideig tartó ülést. Az ülőfürdők alkalmazása is hatékony lehet a tünetek enyhítésében, mivel a meleg víz csökkenti a gyulladást.
Gyógyszeres kezelés
Súlyosabb esetekben az orvosok gyógyszeres kezelést is javasolhatnak. Ezek közé tartoznak a fájdalomcsillapítók, a gyulladáscsökkentők, az antikoagulánsok, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében, illetve a gyulladás csökkentésében. Bizonyos esetekben a vénák erősítésére szolgáló gyógyszereket is alkalmazhatnak, amelyek javíthatják a véráramlást és csökkenthetik a vénás nyomást.
Minimálisan invazív eljárások
Ha a konzervatív kezelések nem hoznak kellő javulást, az orvos minimálisan invazív eljárásokat is javasolhat. Ezek közé tartozik az aranyér lekötése gumigyűrűkkel, az infravörös koaguláció és a szkleroterápia. Az aranyér lekötése során egy gumigyűrűt helyeznek a duzzadt véna tövére, ami elzárja a véráramlást, és végül az aranyér elsorvad. Az infravörös koaguláció hőenergia segítségével zárja el az aranyér vénáit, míg a szkleroterápia során vegyi anyagot injektálnak az aranyérbe, ami összezsugorítja azt.
Műtéti beavatkozás
A legsúlyosabb esetekben, amikor más kezelési módszerek nem hatékonyak, műtéti beavatkozásra lehet szükség. Az aranyér eltávolítására irányuló műtéti eljárások közé tartozik a hagyományos aranyérműtét és a modernabb, kevésbé invazív eljárások, mint például a HAL-RAR (hemorrhoidal artery ligation – recto-anal repair). A hagyományos aranyérműtét során a duzzadt vénákat eltávolítják, míg a HAL-RAR eljárás során az aranyér vérkeringését szüntetik meg ultrahang segítségével, ami csökkenti a fájdalmat és a gyógyulási időt.
Megelőzés
Az aranyér megelőzése érdekében fontos az egészséges életmód, ugyankkor a megfelelő étrend fenntartása. A rostban gazdag ételek fogyasztása, a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel és a rendszeres testmozgás mind hozzájárulhatnak a székrekedés elkerüléséhez és a vénás nyomás csökkentéséhez. Ezenkívül kerülni kell a hosszan tartó ülést és állást, valamint az erőlködést a székletürítés során. A megfelelő higiéniás szokások, például a végbél alapos tisztítása is segíthet megelőzni az aranyér kialakulását.