Durumtészta kalória tartalma és előnyös tulajdonságai

Durumtészta kalória tartalma és előnyös tulajdonságai

A durumtészta kalória tartalma 73%-át a szénhidrát alkotja, csakúgy mint a normál búzalisztből készült tésztának. A durumbúza magas fehérje- és gluténtartalmú. Emiatt ideális kenyér és tészta készítéséhez. A búzadara a durumbúza endospermiumából őrölt liszt. Ez egy halványsárga, durva liszt.

100g durumtészta kalória és tápanyag összetétele

Fehérje
Szénhidrát
Cukor
Zsír
Rost
Kalória
12,5g
73g
2,4g
1,4g
2,6g
360

A durumtészta egészségügyi előnyei

A durumtészta magas folsavtartalommal rendelkezik, mely egy B-vitamin, amely fontos a terhesség alatt. A folsav fontos a baba egészséges fejlődéséhez. Segít kivédeni a neurális problémákat. Egy csésze nyers, dúsított durumbúza búzadara 306 mikrogramm folátot tartalmaz. ‌

Alacsony a glikémiás indexe

A glikémiás index egy mérőszám, amely megmutatja, hogy szervezete milyen gyorsan képes megemészteni egy bizonyos típusú ételt és vércukorrá alakítani. Egyes kutatások kimutatták, hogy az alacsonyabb glikémiás indexű ételek fogyasztása előnyös lehet a cukorbetegek számára.

A durumtészta glikémiás indexe 47, mely lényegesen alacsonyabb, mint a hagyományos búzából készült tésztának, amely 68.

Magas a lutein tartalma

A durum tészta körülbelül kétszer annyi luteint foglal magában, mint a kenyérbúza. ‌A lutein egy karotinoid tápanyag, amely számos élelmiszerben, különösen gyümölcsökben és zöldségekben fordul elő. Számos jótékony hatással lehetnek az egészségre, különösen a szem egészségére. Egyes szakértők szerint a lutein javíthatja vagy akár megelőzheti az időskori makuladegenerációt, amely vakságot okozhat.

Fehérjében gazdag

A test minden sejtje fehérjét tartalmaz. A fehérje aminosavakból áll, amelyek közül sokat a szervezet termel. De kilenc aminosavnak az elfogyasztott ételből kell származnia. A durumtészta kalória tartalmának 12,5%-a fehérje, de a hússal ellentétben előnye, hogy telített zsírokat nem tartalmaz.

Magas rosttartalmú

A durumbúzaliszt több élelmi rostot tartalmaz, mint a kenyérbúzából készült társa. A magas rosttartalmú étrendnek számos előnye van. Ezek az előnyök a következők:

  • segít szabályozni a vércukorszintet;
  • csökkenti a koleszterint;
  • csökkenti a vastagbélrák kockázatát;
  • segíti a bélmozgást;
  • hosszabb ideig tart tőle a jóllakottság érzése.

A szakértők azt javasolják, hogy naponta 25-38 gramm rost bevitele az ideális. A táplálékkiegészítők helyett jobb, ha a rostokat az elfogyasztott ételekből visszük be.