Tiltólistás ételek pajzsmirigy alulműködés esetén

Tiltólistás ételek pajzsmirigy alulműködés esetén

Az elfogyasztott ételek hatással lehet a pajzsmirigy működésére, valamint a szervezet pajzsmirigyhormon-felhasználó képességére. A tiltólistás ételek pajzsmirigy alulműködés esetén szép számmal előfordulnak, így alaposan meg kell tervezni az étkezéseket.

A pajzsmirigy alulműködése nehezen kezelhető állapot, mivel az elfogyasztott ételek megzavarhatják a kezelést. Egyes tápanyagok nagymértékben befolyásolják a pajzsmirigy működését, és bizonyos élelmiszerek gátolhatják a szervezet azon képességét, hogy felszívja a hormonpótló hormonokat, amelyeket a pajzsmirigykezelés részeként kell szedni.

A pajzsmirigybetegség nem piknik, és sokan vannak akik ezzel az egészségügyi problémával kell szembesüljenek. A lakosság több mint 12 százaléka találkozhat pajzsmirigy-betegséggel élete során. A pajzsmirigyproblémák pedig alattomosak lehetnek, mivel a betegségben szenvedők közel 60 százalékának nincsenek tünetei.

Mint sok egészségi állapot esetében, néhány tényezőt nem lehet befolyásolni, beleértve a családtörténetét és a környezetet. De a diéta is kiemelkedő szerepet játszik, melyben mindenki saját maga hozhat döntést, hogy pajzsmirigybarát ételeket tesz e a tányérjára.

A listán szereplő egyes tételek furcsának tűnhetnek, például a rostok és a kávé, mert sok más diéta esetében „egészséges” vagy „biztonságos” választásnak minősülnek. Továbbra is fogyaszthatóak ezek az élelmiszercsoportok, de a bevitel mérséklésére fokozottan figyelni kell.

Tehát bár nincs olyan, hogy tiltólistás ételek pajzsmirigy alulműködés esetén, amitől mindenki jól érezheti magát, de az okos táplálkozással javítható az állapot. Íme néhány élelmiszer, amelyet korlátozni kell vagy kerülni kell a hypothyreosis kezelése során:

Keresztes virágú zöldségek, mint a brokkoli és a karfiol

A keresztes virágú zöldségek, mint például a brokkoli és a káposzta, tele vannak rostokkal és más tápanyagokkal, de jódhiány esetén megzavarhatják a pajzsmirigyhormon termelődését. Tehát érdemes korlátozni a kelbimbó, káposzta, karfiol, kelkáposzta és a fehérrépa fogyasztását. A kutatások szerint ezeknek a zöldségeknek az emésztése gátolhatja a pajzsmirigy azon képességét, hogy jódot hasznosítson, ami elengedhetetlen a normál pajzsmirigy működéséhez.

Abban az esetben amikor valakinél egyben diagnosztizálnak pajzsmirigy-alulműködést és jódhiányt, érdemes főtt állapotban fogyasztani ezeket a zöldségeket. A főzésük csökkenti a keresztes virágú zöldségek pajzsmirigyre gyakorolt ​​hatását.

Szójatartalmú tiltólistás ételek pajzsmirigy alulműködés esetén

Régóta aggodalomra ad okot, hogy a szója egyes vegyületei – az úgynevezett izoflavonok – milyen negatív hatással lehetnek a pajzsmirigyre. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a túl sok szója növelheti a pajzsmirigy alulműködésének kockázatát. A Scientific Reports-ban megjelent tanulmány azonban azt találta, hogy a szója nincs hatással a pajzsmirigyhormonokra, és nagyon szerényen emeli a pajzsmirigy-stimuláló hormonok szintjét.

Tehát nincsenek konkrét irányelvek az étrendre, de egyes kutatásokból arra lehet következtetni, hogy a szójafogyasztás befolyásolhatja a pajzsmirigyre felírt gyógyszer felszívódását. Emiatt érdemes lehet várni négy órát a szója alapú ételek elfogyasztása után a gyógyszer bevételével.

Goitrogének

Bizonyos ételek gátolhatják a szervezet képességét a hormonpótló készítmények felszívásában, és olyan tápanyagokat tartalmazhatnak, amelyek negatívan befolyásolják a pajzsmirigy működését.

Pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőknek, akik depresszióval, hízással, hajhullással, fáradtsággal és állandó fáradtsággal küzdenek, különösen fontos kerülniük a goitrogéneket, mivel ezek zavarhatják a pajzsmirigy normális működését. Ezen goitrogének egyik csoportját az antioxidáns flavonoidok alkotják, amelyek megtalálhatók több zöldségben és gyümölcsben. Szójatermékek és magas keményítőtartalmú növények is tartalmazhatnak goitrogéneket, valamint diófélék és magvak, mint például a fenyőmag és a földimogyoró. A keresztesvirágú növények, mint a brokkoli, kelbimbó, kelkáposzta, karfiol és fodros kel, is jelentős mennyiségű goitrogént tartalmaznak. Fontos megjegyezni, hogy a goitrogének csak azoknak okoznak problémát, akiknek jódhiánya van, vagy jelentős mennyiségben fogyasztják őket.

Glutén

A pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek érdemes megfontolni a glutén bevitelének minimalizálását, amely a búzából, árpából, rozsból és más gabonákból feldolgozott élelmiszerekben található fehérje. Ha pedig cöliákiát is diagnosztizáltak, a glutén irritálhatja a vékonybelet, és akadályozhatja a pajzsmirigyhormonpótló gyógyszerek felszívódását.

A hypothyreosis és a cöliákia gyakran együtt fordul elő, és bár egyetlen kutatás sem igazolta, hogy a gluténmentes diéta képes kezelni a pajzsmirigy-betegségeket, érdemes lehet beszélni egy orvossal arról, hogy érdemes lenne elhagyni a glutént, vagy elvégeztetni a cöliákia vizsgálatot. Egy tanulmány megállapította, hogy a gluténmentes étrend klinikai előnyökkel járhat a pajzsmirigybetegségben szenvedő nők számára.

Amennyiben mégis glutén fogyasztásra kerülne sor, érdemes teljes kiőrlésű kenyeret és tésztaféléket választani, amelyek rostban és egyéb tápanyagokban gazdagok. Ezek segíthetnek javítani a bélrendszeri rendellenességeken, ami a hypothyreosis gyakori tünete. Ezenkívül figyelni kell arra is, hogy a pajzsmirigy alulműködésére szolgáló gyógyszereket több órával a rostban gazdag ételek fogyasztása előtt vagy után kell bevenni, hogy ne zavarják a szintetikus pajzsmirigyhormon felszívódását.

Zsíros ételek, például vaj, hús és minden sült

A zsírok megzavarják a szervezet azon képességét, hogy felszívja a pajzsmirigyhormonpótló gyógyszereket, továbbá befolyásolhatják a pajzsmirigy hormontermelő képességét is. Egyes orvosok azt javasolják a pajzsmirigybetegségben érintetteknek, hogy hagyjanak ki az étrendjükből minden sült ételt, és csökkentsék az olyan forrásokból származó zsírok bevitelét, mint a vaj, a majonéz, a margarin és a zsíros húsdarabok.

Cukros ételek

A pajzsmirigy alulműködése a szervezet anyagcseréjének lelassulását okozhatja. Ez azt jelenti, hogy könnyen fel lehet szedni pár kiló súlyfelesleget. A legjobb, ha minden beteg csökkenti az elfogyasztott cukor mennyiségét, vagy megpróbálja teljesen kizárni az étrendből.

Feldolgozott élelmiszerek

A feldolgozott élelmiszerek általában sok nátriumot tartalmaznak, és a hypothyreosisban szenvedőknek kerülniük kell a nátriumot. A pajzsmirigy alulműködése növeli a magas vérnyomás kockázatát, és a túl sok nátrium tovább növeli ezt a kockázatot.

Rostos ételek

Az elegendő rostbevitel jót tesz az emésztőrendszernek, de a túl sok bonyolíthatja a hypothyreosis kezelését. A egészségügyi szervezet azt javasolja, hogy az 50 év alatti felnőttek napi 25-38 gramm rostot fogyasszanak. A teljes kiőrlésű gabonákból, zöldségekből, gyümölcsökből, babból és hüvelyesekből származó élelmi rost mennyisége, amely meghaladja ezt a szintet, hatással van az emésztőrendszerre, és megzavarhatja a pajzsmirigyhormonpótló gyógyszerek felszívódását.

Kávé és alkohol

A kávé és az alkohol gátolja a pajzsmirigyhormonok pótlásának felszívódását, ezért a gyógyszert csak vízzel szabad bevenni. A gyógyszer bevétele előtt és után sem szabad ezeket az italokat fogyasztani 1-2 órán belül.

Ezen felül az alkoholfogyasztás tönkreteheti a pajzsmirigyhormonok szintjét a szervezetben és a pajzsmirigy hormontermelő képességét. Az alkohol mérgező hatással van a pajzsmirigyre, és elnyomja a szervezet pajzsmirigyhormon-felhasználási képességét. Ideális esetben a hypothyreosisban szenvedőknek teljesen le kell mondaniuk az alkoholfogyasztásról, vagy óvatosan mértékkel kell inniuk.