A torokfájás fájdalmas, száraz vagy karcos érzés a torokban. A torok fájdalma az egyik leggyakoribb tünet, mellyel felkeresik a háziorvosokat. A legtöbb torokfájást fertőzések vagy környezeti tényezők okozzák, mint például a száraz levegő. Bár a torokfájás kellemetlen lehet, általában magától elmúlik. Torokfájásra házilag alkalmazható többféle gyógymód is van, melyeket az alábbiakban megismerhet.
Torokfájásra házilag alkalmazható legjobb gyógymódok
Még ha a torokfájás nem is elég súlyos az orvos felkereséséhez, akkor is fájdalmas, és megakadályozhatja a nyugodt éjszakai pihenést. Szerencsére használhat torokfájásra házilag alkalmazható gyógymódokat a fájdalom és az irritáció csillapítására. Ezen kívül pihenjen sokat, hogy az immunrendszernek esélyt adjon a fertőzés elleni küzdelemben.
Méz
A teába kevert vagy önmagában fogyasztott méz gyakori házi gyógymód a torokfájásra. A méz sokszor még hatékonyabban csillapítja az éjszakai köhögést, mint a közönséges köhögéscsillapító gyógyszerek. Ezentúl hatékony sebgyógyító, ami azt jelenti, hogy elősegítheti a torokfájás gyógyulását.
Sós víz
A meleg sós vízzel való gargarizálás segíthet megnyugtatni a gyulladt torkot és lebontani a váladékot. Az is ismert, hogy segít elpusztítani a baktériumokat a torokban. Készítsen sós vizes oldatot fél teáskanál sóval egy teli pohár meleg vízben. Gargalizálja, hogy csökkentse a duzzanatot és tisztán tartsa a torkot. Ezt három óránként érdemes megtenni.
Kamilla tea
A kamilla tea természetesen nyugtató hatású. Régóta használják gyógyászati célokra, például torokfájás csillapítására. Gyakran használják gyulladáscsökkentő, antioxidáns és összehúzó tulajdonságai miatt.
A kamilla gőz belélegzése segíthet enyhíteni a megfázás tüneteit, beleértve a torokfájást is. A kamillatea fogyasztása ugyanezt az előnyt kínálja. Ezenkívül serkentheti az immunrendszert, és így segít a szervezetnek leküzdeni a fertőzést, amely elsősorban a fájdalmat okozza.
Borsmenta
A borsmenta leheletfrissítő képességéről ismert. A hígított borsmentaolaj spray-k is enyhíthetik a torokfájást. A borsmenta mentolt tartalmaz, amely segít a híg nyálkahártya eltávolításában és csillapítja a torokban érzett fájdalmat és a köhögést. A borsmenta gyulladáscsökkentő, antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek elősegíthetik a gyógyulást.
Soha ne használjon illóolajokat anélkül, hogy ne keverné össze őket hordozóolajjal, például olívaolajjal, édes mandulaolajjal vagy lágyított kókuszolajjal. Borsmentaolajhoz keverjen össze öt csepp illóolajat egy uncia választott hordozóolajjal. Soha ne nyeljen le illóolajokat.
Szódabikarbóna gargalizálás
Míg a sós vizes gargarizálást gyakrabban használják, a szódabikarbóna sós vízzel kevert gargarizálása segíthet a torokfájás enyhítésében is. Az oldat gargalizálása elpusztíthatja a baktériumokat, és megakadályozhatja a gombák növekedését.
1 csésze meleg víz, 1/4 teáskanál szódabikarbóna és 1/8 teáskanál só keverékével ajánlott gargarizálni. Azt javasolják, hogy szükség szerint három óránként használja ezt a fajta öblögetést.
Mályvacukor gyökér
A mályvacukor gyökér nyálkaszerű anyagot tartalmaz, amely bevonja és csillapítja a torokfájást. Egyszerűen adjon hozzá a forrásban lévő vízhez a szárított gyökérből. A tea napi kétszer-háromszori kortyolgatása segíthet enyhíteni a torokfájást.
A cukorbetegeknek a mályvacukor gyökér szedése előtt beszélniük kell egy orvossal. Egyes állatokon végzett kutatások azt mutatják, hogy csökkentheti a vércukorszintet.
Almaecet
Az egyik legjobb természetes antibakteriális szer az almaecet. Savas természete miatt felhasználható a torokban lévő nyálka lebontására és a baktériumok terjedésének megakadályozására. Ha torokfájást érez, próbáljon meg hígítani 1-2 evőkanál almaecetet egy csésze vízben, és gargalizáljon vele. Ezután igyon egy kis kortyot a keverékből, és ismételje meg az egész folyamatot óránként 1-2 alkalommal. Ügyeljen arra, hogy a gargarizálás között sok vizet igyon.
Torokfájás típusai
- A garatgyulladás a száj mögötti területet érinti.
- A mandulagyulladás a mandulák, a száj hátsó részén található lágyrész duzzanata.
- A gégegyulladás a hangszálak vagy a gége duzzanata.
Torokfájás okai
A torokfájás okai a fertőzésektől a sérülésekig terjednek. Itt vannak leggyakoribb okok, melyek torokfájást okozhatnak:
Megfázás, influenza és egyéb vírusfertőzések
A vírusok a torokfájás körülbelül 90 százalékát okozzák. A torokfájást okozó vírusok közül a leggyakoribbak:
- nátha
- influenza
- mononukleózis (nyálon keresztül terjedő fertőző betegség)
- kanyaró (kiütést és lázat okozó betegség)
- bárányhimlő (fertőzés, amely lázat és viszkető, rögös kiütéseket okoz)
- mumpsz (egy olyan fertőzés, amely a nyál mirigyeinek duzzanatát okozza)
Torok és egyéb bakteriális fertőzések
A bakteriális fertőzések torokfájást is okozhatnak. A leggyakoribb a torok és a mandulák fertőzése, amelyet a streptococcus baktériumai okoznak.
A torokgyulladás a torokfájás eseteinek közel 40 százalékát okozza a gyermekeknél. A mandulagyulladás és a nemi úton terjedő fertőzések, például a gonorrhoea és a chlamydia is torokfájást okozhatnak.
Allergia
Amikor az immunrendszer reagál az allergia kiváltó okaira, például a virágporra, a fűre és a háziállatok szőrére, olyan vegyi anyagokat szabadít fel, amelyek olyan tüneteket okoznak, mint az orrdugulás, a könnyező szemek, a tüsszögés és a torok irritációja. Az orrban lévő felesleges nyálka lecsöpöghet a torok hátsó részén is. Ezt postnasalis csepegésnek hívják, és irritálhatja a torkot.
Száraz levegő
A száraz levegő felszívja a nedvességet a szájból és a torokból, ezért száraznak és karcosnak érezheti őket. A levegő a téli hónapokban szárazabb, amikor a fűtés működik.
Füst, vegyszerek és egyéb irritáló anyagok
A környezetben számos különféle vegyi anyag és egyéb anyag irritálja a torkot, beleértve:
- cigaretta és más dohányfüst
- légszennyeződés
- tisztítószerek és egyéb vegyszerek
Sérülés
Bármely sérülés, például ütés vagy karcolás, vágás a nyakba, fájdalmat okozhat a torokban. Ha egy darab ételt elakad a torokban, az is irritálhatja utána.
A hangszalagok megerőltetése is okozhat fájdalmat a torokban. Torokfájást kaphat, miután hosszú ideig kiabált, hangosan beszélt vagy énekelt. A torokfájás gyakori panasz a fitnesz oktatók és tanárok körében, akiknek gyakran ordítaniuk kell, munkájukból kifolyólag.
Reflux betegség (GERD)
A reflux egy olyan betegség, amelyben a sav a gyomorból visszaszivárog a nyelőcsőbe – a csőbe, amely az ételt a szájból a gyomorba továbbítja. A sav kimarja a nyelőcsövet és a torkot, olyan tüneteket okozva, mint a gyomorégés.
Daganat
A torok, a hangszálak vagy a nyelv daganata kevésbé gyakori oka a torokfájásnak. Amikor a torokfájás a rák jele, néhány nap múlva nem múlik el.
Forduljon orvoshoz ha nem múlik a fájdalom
A vírusfertőzés okozta torokfájás általában önmagában két-hét nap alatt javul, viszont forduljon háziorvosához, ha a potenciálisan súlyosabb tünetek bármelyike jelentkezik:
- súlyos torokfájás
- nyelési nehézség
- légzési nehézség vagy fájdalom, amikor lélegzik
- nehezére esik kinyitni a száját
- fájó ízületek
- 39 Celsius foknál magasabb láz
- fájdalmas vagy merev nyak
- fülfájás
- vér a nyálban vagy a váladékban
- több mint egy hétig tartó torokfájás
Gyógyszerek torokfájásra
Gyógyszereket szedhet a torokfájás fájdalmának enyhítésére vagy a kiváltó ok kezelésére. A torokfájást enyhítő vény nélkül kapható gyógyszerek a következők:
- ibuprofen (Advil, Motrin)
- aszpirin
- mebucain (szopogató tabletta torokfájásra)
- strepfen (szopogató tabletta torokfájásra)
- strepsils
Amikor antibiotikumokra van szükség
Torokfájásra abban az esetben kell antibiotikumos kezelést alkalmazni, ha baktériumok által okozott fertőzés lép fel.
Az antibiotikum nincs hatással a vírusfertőzésekre !.
Amikor baktériumok által okozott fertőzés lép fel, antibiotikumokkal kell kezelni, a súlyosabb szövődmények, például a tüdőgyulladás, a hörghurut és a reumás láz megelőzése érdekében.
Az orvosok általában 10 napig tartó antibiotikum-kúrát írnak elő. Fontos, hogy az összes gyógyszert bevegye, még akkor is, ha jobban érzi magát. Ha túl korán hagyja abba az antibiotikumot, életben maradhat néhány baktérium, amitől ismét kiújulhat a fertőzés.