Szentendrei-Sziget kerülés

Szentendrei-Sziget kerülés

A Szentendrei-Sziget megkerülése egykoron kultikus eseménynek számított a magyar vízitúrázók körében. Valaha az Olimpiai Ötpróba része volt, mára azonban kizárólag a Magyar Kajak-Kenu Szövetség szervezi verseny formájában.

A Szentendrei-Duna ideális célpont, akár csak néhány órád van evezni, akár egy egész napos kihívásra vállalkozol. Képzeld el, hogy elindulsz a sziget csúcsához vezető úton!

Indulás Gödről

Gödről indulva, egy 8,5 kilométeres könnyű evezés után a Megyeri híd tűnik fel, majd 2 kilométer múlva eléred a sziget déli csúcsát. Röviddel a híd után, a Lupa-sziget mellett egy vadregényes mellékág is vár, amely a Tündér-sziget körül kanyarog, és a vízállástól függően járható.

Nagy-rét és Szentendre

Tíz percnyi evezésre található a Nagy-rét, ahol bár a part iszaposodik, a fürdőzés még mindig lehetséges. Az 1960-80-as években népszerű egynapos túracélpont volt, ahová a Római-partról egy-két óra alatt el lehetett jutni. Szentendre még egy óra evezéssel érhető el, ahol a homokos part szabadstrandot, a város panorámája pedig csodálatos látványt nyújt. A fárasztó evezés után a gázló után kikötve érdemes megpihenni egy hideg ital mellett.

Leányfalu és a Pap-sziget

Továbbindulva a jachtkikötő mellett, a turisták tekintetétől kísérve, érdemes meglátogatni a Pap-szigetet. Magas vízállásnál a mellékág végigevezhető, de a kempinghez vezető fahídnál figyelni kell a víz alatti akadályokra. Leányfalu környékén több pihenőhely található, de csak akkor állj meg, ha szabad, mivel a helyiek szeretik az egyedüllétet. A leányfalui révnél pezsgő élet vár, éttermek, büfék, és a termálfürdő közelében pihenhetsz meg.

Tahitótfalu és a sziget csúcsa

Tahitótfaluig maga az evezés az élmény. A partokat ligeterdők szegélyezik, és helyenként alig érzékelhető a főút közelsége. Feljebb, a Szentendrei-Duna leglátványosabb részéhez érve, a híd feletti szűkület és a gázló szigetrendszert formál. Itt szürke gémeket, ragadozó madarakat figyelhetsz meg, míg a kanyar belső ívén akár tíz szigetet is számolhatsz. A sodrás erősödik, ahogy közeledsz Dunabogdányhoz, de a lenyűgöző táj minden fáradságot megér. A dunabogdányi kőrakodó után egy gondozott liget jelzi a falu közelségét, ahol érdemes megpihenni.

A szentgyörgypusztai kompnál még egy utolsó akadályt kell leküzdeni, majd másfél kilométer után eléred a sziget csúcsát, a legjobb sátorozóhelyet. Bár még 24 kilométer van hátra, innen már a sodrás is segít.

Szentendrei-Sziget kerülés kenuval térképes adatok

Hajózási tudnivalók

Völgymenetben a fő Duna-ágon nem találkozunk sok akadállyal. A Szentendrei-Duna 32 km hosszú, átlagosan 200-250 m széles, mélysége a hajóútban legalább 220 cm. Nyáron élénk motorosjacht-forgalom jellemzi, és menetrend szerinti hajójárat is közlekedik. A meder és partja sok helyen természetes állapotban van, ami Budapest közelsége miatt kedvelt célponttá teszi az evezősök körében is. A szűkületek Szentendrénél, Leányfalunál, majd a tahi-hídnál komolyan megterhelő az evezősök számára.