Paradicsom kalória tartalma

Paradicsom kalória tartalma és jótékony hatásai

A paradicsom kalória tartalma igen csekély, a legnagyobb részét a 4g szénhidrát teszi ki, mely szinte teljes egészében cukor. A növény a nadragulya családból származik, ezért szorosan kapcsolódik más ehető növényekhez, például a burgonyához, a paprikához és padlizsánhoz.

A paradicsom kiváló C-vitamin és a fitokémiai likopin forrás. A gyümölcsöket általában nyersen fogyasztják salátákban, vagy főtt zöldségként szolgálják fel. A világ paradicsomtermésének nagy részét feldolgozásra használják; a termékek közé tartozik a paradicsomkonzerv, a paradicsomlé, a ketchup, a püré, a paszta és a „napon szárított” paradicsom vagy a dehidratált pép.

100g paradicsom kalória és tápanyag összetétele

Fehérje
Szénhidrát
Cukor
Zsír
Kalória
1g
4g
3,8g
0,2g
22

A paradicsom kalória tartalma ugyan csekély, de nagyszerű vitaminforrás

Egyetlen paradicsom biztosítja a napi ajánlott C-vitamin 30% -át. Sőt, nagy mennyiségű A-vitamint tartalmaz, amely támogatja az immunitást, a látást és a bőr egészségét. Továbbá jelentős K-vitamin forrás, amely jót tesz a csontoknak, a szívműködésnek, és az izom összehúzódásoknak, valamint az egészséges vérnyomás és a folyadék egyensúlyának fenntartása szempontjából kulcsfontosságú tápanyag.

A paradicsom jótékony hatásai

Védi a szív egészségét

A paradicsom tartalmaz egy likopin nevű antioxidánst, amely felelős a vörös színükért. A kutatások azt bizonyították, hogy a szív egészségére sokkal nagyobb a jótékony hatása a paradicsom fogyasztásnak, mint a likopin-kiegészítők szedése. Más tanulmányok kimutatták, hogy a likopin magasabb vérszintje alacsonyabb halálozási arányhoz kapcsolódik a metabolikus szindrómában szenvedőknél. Csökkenti a kockázatát a szívbetegségeknek, a cukorbetegség-, és a stroke kialakulásának.

A paradicsom javítja a látást

A likopin jót tesz a szemnek is. A paradicsomban pedig nem ez az egyetlen, szemet védő tápanyag; tartalmaznak luteint és béta-karotint is. Kutatások szerint ezek a tápanyagok javítják a látást, továbbá védenek a szürkehályog és a makula degeneráció ellen.

Fokozza az emésztést

A paradicsomban lévő folyadék és rost hasznos lehet, ha valaki hajlamos a székrekedésre. Egy nagy paradicsom jelentős folyadékot és 1,5 gramm rostot tartalmaz. Viszont nem szabad elfeledkezni, hogy egyeseknél a főtt paradicsom savassága kiválthatja vagy ronthatja a savas refluxot és emésztési zavarokat okozhat.

Segítség a cukorbetegség kezelésében

A paradicsom védőélelmiszer lehet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára. Egy tanulmányban a cukorbetegeknél, akik 30 napig főtt paradicsommal egészítették ki étkezésüket, csökkent lipid-peroxidáció-láncreakciót tapasztaltak. Ennek a szabad gyöknek a magas értéke növeli a szívbetegségek kockázatát. Ez különösen fontos, mert a cukorbetegség megduplázza a stroke és a szívroham kockázatát.

Megőrzi a bőr egészségét

Egy 2011-es tanulmány megállapította, hogy a paradicsompüré és az olívaolaj kombinációja védett a napkárosodások ellen, és fokozta a pro-kollagén termelését. Ez egy olyan molekula, amely megadja a bőr szerkezetét, feszes és fiatalos kinézetet kölcsönöz neki. A tudósok úgy vélik, hogy a paradicsomban található likopin kulcsfontosságú. A paradicsom főzésénél van a legnagyobb koncentrációban, és az olívaolaj fokozza az emésztőrendszerből történő felszívódását a véráramba.

Használjuk ki a paradicsom minden előnyét

A paradicsom számos formában építhető be az étrendbe. Ehető nyersen, szárítva vagy szószként, esetleg salsa vagy paszta formában. Ezzel is lehetővé téve az egész évben való fogyasztását.

Adjunk hozzá friss paradicsomot omletthez és salátákhoz, majd szeletelve, balzsamokkal meghintve, friss bazsalikommal, tengeri sóval és repedezett fekete borssal díszítve tálaljuk. Használjon paradicsompürét zöldség chiliben, vagy keverje hummusba, sült fokhagymával és harissával együtt.