A fokhagyma kalória tartalma alacsony, így bátran fogyasztható, akár fogyókúra esetében is.
Hippokratész, a híres ókori görög orvos, akit gyakorta neveznek a nyugati orvoslás atyjának, így szólt: „Legyen az orvosság a táplálékod és az étel a gyógyszered.” Valójában fokhagymát írt fel különféle egészségügyi problémák kezelésére. A modern tudomány a közelmúltban számos ilyen jótékony hatást megerősített.
100g fokhagyma kalória és tápanyag összetétele
A fokhagyma kalória tartalma csekélynek mondható és mellette egy nagyon egészséges ételről van szó, melynek rendszeres fogyasztása, mindenki számára ajánlott.
A fokhagyma ásványi anyag és vitamin tartalma
A fokhagymában található ásványi anyagok, antioxidánsok és rostok megvédhetik a szív egészségét, méregteleníthetik a szervezetet és szabályozhatják a vérnyomást.
A szabad gyökök oxidatív károsodása hozzájárul az öregedési folyamatokhoz. A fokhagyma hatása, hogy jelentős antioxidáns tartalommal rendelkezik, amelyek az oxidatív károsodásokkal szemben támogatják a szervezet védekező mechanizmusait. Tudósok bizonyították, hogy a nagy dózisú fokhagyma-kiegészítők növelik az antioxidáns enzimek szintjét a testben, valamint hatékonyan csökkentik az oxidatív stresszt a magas vérnyomásban szenvedőkben.
A koleszterinszintet és a vérnyomást csökkentő együttes hatások, valamint az antioxidáns tulajdonságok csökkenthetik az olyan gyakori agyi betegségek kockázatát, mint az Alzheimer-kór és a demencia.
- C-vitamin: 31,2mg 39%
- B6-vitamin: 1,235mg 88,2%
- Kálcium: 181g 22,6%
- Mangán: 1,672mg 83,6%
- Réz: 0,299mg 29,9%
- Szelén: 14,2µg 25,8%
A fokhagyma tulajdonságai és jótékony hatásai
Azon túl, hogy a fokhagyma kalória tekintetében alacsony, számos vitaminnal- és az egészségre gyakorolt jótékony hatással rendelkezik.
A fokhagyma segíthet leküzdheti a betegségeket
A fokhagyma-kiegészítőkről ismert, hogy fokozzák az immunrendszer működését. Egy 12 héten át tartó kutatás kimutatta, hogy a napi fokhagyma-kiegészítés 63%-kal csökkentette a megfázások számát a placebóhoz képest. A megfázás alatt a tünetek átlagos időtartama is 70%-kal csökkent. Míg a placebo csoportnál 5 napig tartottak a tünetek hatásai, addig a fokhagymás csoportban mindössze 1,5 napig.
A fokhagyma aktív vegyületei csökkenthetik a vérnyomást
A szív- és érrendszeri betegségek, mint például a szívroham és a szélütés, a világ legveszélyesebb gyilkosai. A magas vérnyomás ezen betegségek egyik legfontosabb hajtóereje.
Embereken végzett vizsgálatok azt állapították meg, hogy a fokhagyma-kiegészítők jelentős hatással vannak a magas vérnyomásban szenvedők vérnyomásának csökkentésére. A vizsgálatban 600-1500 mg érlelt fokhagyma kivonat ugyanolyan hatékonyan csökkentette a vérnyomást, mint a gyógyszeres kezelés, a 24 hetes időszak alatt.
A kívánt hatás eléréséhez a kiegészítő adagoknak meglehetősen magasnak kell lenniük. A szükséges mennyiség körülbelül négy gerezd fokhagymának felel meg naponta.
Javítja a koleszterinszintet, ami csökkentheti a szívbetegségek kockázatát
A fokhagyma csökkentheti az össz- és az LDL koleszterintet. A magas koleszterinszintű egyéneknél a fokhagyma-kiegészítők körülbelül 10-15%-kal csökkentik az össz- és/vagy LDL-koleszterinszintet.
Kifejezetten az LDL (rossz) és a HDL (jó) koleszterin szintjét tekintve a fokhagyma csökkenti az LDL-szintet, de nincs megbízható hatása a HDL-re.
Javítja a sportteljesítményt
A fokhagyma az egyik legkorábbi teljesítményfokozó anyag volt. Az ókori kultúrákban hagyományosan a munkások munkaképességének javítására és a fáradtság csökkentésére alkalmazták. Leggyakoribb esetben az ókori Görögország olimpiai sportolóinak adták.
Azoknál a szívbetegségben szenvedőknél, akik 6 hétig fokhagymaolajat fogyasztottak, 12%-kal csökkent a legmagasabb pulzus érték, és jobb volt a fizikai kapacitás. Ezen kívűl azt találták, hogy az edzés által kiváltott fáradtság fokhagymával csökkenthető.
Segíthet a szervezetben lévő nehézfémek méregtelenítésében
A fokhagymában lévő kénvegyületekről kimutatták, hogy nagy dózisban megvédenek a nehézfém-toxicitás okozta szervkárosodásoktól.
Egy akkumulátor-gyár dolgozóit négy héten keresztül vizsgálták a túlzott ólomterheléssel kapcsolatban, mely kimutatta, hogy a fokhagyma 19%-kal csökkentette a vér ólomszintjét. Ezen felül az embereknél csökkent a toxicitás számos klinikai tünetét, beleértve a vérnyomást és a fejfájást.
A fokhagyma könnyen beilleszthető az étrendbe
Lássuk az utolsó előnyt, mely nem egészségügyi, de még mindig fontos. A fokhagymát nagyon könnyű beilleszteni az étrendbe. Kiegészíti a legtöbb sós ételt, különösen a leveseket és szószokat. Erős íze az egyébként nyájas recepteket is megerősítheti.
A fokhagyma többféle formában létezik, az egész szegfűszegtől és a sima pasztáktól a porokig és kiegészítőkig, például fokhagymakivonatig és fokhagymaolajig.
Ne feledje azonban, hogy a fokhagymának vannak hátrányos tulajdonságai is, mely például rossz lehelet és az allergia. Amennyiben vérzési rendellenességben szenved, vagy vérhígító gyógyszereket szed, beszéljen kezelőorvosával, mielőtt növeli a fokhagyma bevitelét.
A fokhagyma általános felhasználási módja, hogy néhány gerezd friss fokhagymát fokhagymanyomóval nyomunk, majd extra szűz olívaolajjal és egy kis sóval összekeverjük.