Manapság nagy divat a citromos víz fogyasztása. Sok étterem is rendszeresen kínálja, és vannak, akik kávé vagy tea helyett citromos vízzel kezdik a napot. Kétségtelen, hogy finom ital, de a citromos víz hatása vajon jótékony az egészségre?
A citromos víz egészségre gyakorolt jótékony hatásait alátámasztó bizonyítékok nagy része anekdotikus. Csekély számú tudományos kutatást végeztek vele, de vannak tanulmányok, melyek az előnyeiről számolnak be. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy a citromos víz fogyasztása hogyan lehet hasznos a szervezet számára.
Jó c-vitamin forrás
A citromban magas a C-vitamin tartalom, amely elsődleges antioxidáns és segít megvédeni a sejteket a káros szabad gyököktől. A C-vitamin segíthet lecsökkenteni a megfázásból való gyógyulás időtartamát.
Csökkentheti a vérnyomást, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét, továbbá a stroke kockázatát.
Bár a citrom nem vezeti a magas C-vitamin tartalmú citrusfélék listáját, ettől még jó forrásnak számít. Egy citrom leve körülbelül 18,6 milligramm C-vitamint biztosít. Az ajánlott napi mennyiség felnőtteknek 65-90 milligramm.
Támogatja a fogyást
A kutatások kimutatták, hogy a citromos víz fogyás tekintetében előnyös lehet, mivel a citromban található polifenol antioxidánsok jelentősen csökkentik a súlygyarapodást az elhízás előidézése érdekében túltáplált egereknél. Az antioxidáns vegyületek ellensúlyozták a vércukorszintre és a javuló inzulinrezisztenciára gyakorolt negatív hatásokat is, amelyek a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának két fő tényezője.
Bár ugyanazokat az eredményeket kellene bizonyítani embereken is, anekdotikus bizonyítékok támasztják alá, hogy a citromos víz hatása támogatja a fogyást. Nem világos, hogy ennek az az oka, hogy az emberek egyszerűen több vizet isznak és jóllakottnak érzik magukat, vagy maga a citromlé.
Javítja a bőr minőségét
A citromban található C-vitamin segíthet csökkenteni a bőr ráncosodását, az öregedés okozta száraz bőrt és a napsugárzás okozta károkat. Hogy a víz hogyan javítja a bőrt, az ellentmondásos, de egy dolog biztos. Ha a bőr nedvességet veszít, kiszárad és hajlamos a ráncok kialakulására, de a citrus alapú italok segítenek megakadályozni a ráncok kialakulását.
Segíti az emésztést
Vannak, akik napi reggeli hashajtóként citromos vizet isznak a székrekedés megelőzésére, mely segíthet megmozgatni az emésztőrendszert.
Az ájurvédikus gyógyászat szerint a savanykás citrom íz serkenti az „agni”-t. Az ayurvédikus gyógyászatban az erős agni beindítja az emésztőrendszert, lehetővé téve az étel könnyebb megemésztését és segít megelőzni a méreganyagok felhalmozódását.
Frissíti a leheletet
Aki dörzsölte már a kezét citrommal, hogy megszabaduljon a fokhagyma szagától vagy más erős szagtól, az tudja, hogy semlegesíteni képes ezeket a szagokat. Ugyanez a népi gyógymód alkalmazható az erős szagú ételek – például fokhagyma, hagyma vagy hal – által okozott rossz leheletre is.
Elkerülhető a rossz lehelet, ha étkezés után és reggel egy pohár citromos vizet iszunk. Úgy gondolják, hogy a citrom serkenti a nyálat, a víz pedig segít megelőzni a szájszárazságot, ami baktériumok által okozott rossz lehelethez vezethet.
Segít megelőzni a vesekő kialakulását
A citromban lévő citromsav segíthet megelőzni a vesekő kialakulását. A citrát, a citromsav egyik összetevője paradox módon kevésbé savassá teszi a vizeletet, és még az apró köveket is feltörheti. Ebben az esetben a citromos víz hatása nemcsak citrátot biztosít, hanem a kövek megelőzéséhez vagy kiöblítéséhez szükséges vizet is.
A citromos víz mellékhatásai
Általában biztonságosan fogyasztható, de néhány lehetséges mellékhatással tisztában kell lenni.
A citrom citromsavat tartalmaz, amely erodálhatja a fogzománcot. A kockázat csökkentése érdekében szívószálon keresztül érdemes citromos vizet inni, majd ki kell öblíteni a szájat sima vízzel.
Ha gyomorégésről van szó, akkor a citromos víz fogyasztása akár jó-, és akár rossz is lehet. A citromsav egyeseknél gyomorégést okozhat. Mások enyhülést tapasztalnak, mivel a citromlé lúgossá válik, csökkentve az emésztés savasságát. Csak a kísérletezés tudja megmondani, hogy kire milyen hatással van.
Vannak, akik gyakrabban járnak a WC-re, amikor citromos vizet isznak. Bár a c-vitamint sokan vizelethajtónak tartják, a bizonyítékok nem igazolják, hogy a természetes forrásokból származó c-vitamin vizelethajtó hatású lenne.